Vyhľadávať v tomto blogu

Cestujem po svete a rád spoznávam krajiny a ľudí čo tu žijú.

piatok 27. októbra 2017

Bezpecnost campervanu a posadky


   Som realista takže svet v ktorom žijem nevidím ružovo ani čierno. Každý cestovateľ má trochu posunutú mierku tolerancie rizika lebo inak by nemohol vyrážať na cesty do neznáma bez obáv o pokojný spánok.               Neuvedomoval som si to pokiaľ nezačali naše cesty komentovať naši známi aj neznámi. Vraj či sa nebojíme spať niekde prostred lesa alebo na opustenom mieste. Radikálne sa to vystupňovalo potom ako sme začali cestovať s Leonardom. Pre väčšinu ľudí nepochopiteľné ako môžme ísť na cestu do Grécka autom s deväť mesačným dieťaťom a nemať zabezpečené ubytovanie aspoň vo štvorhviezdičkovom hotely. To dieťa má na ceste najmenší problém. Leonard za svoje štyri roky absolvoval v aute dva krát Chorvátsko, dva krát Grécko, Čiernu Horu, Sardíniu a Korziku, lyžovačku v Rakúskych alpách, Toskánsko a Maroko. O výletoch na Slovensku, Čechách, Polsku a Rakúsku nehovorím lebo to je na skok. :-) Verte mi, že naše dieťa sa po každom výlete pýta kedy ideme zase a kam. Veľmi sa z toho teším lebo viem, že keď vyrastie nebude mať strach vybrať sa do sveta.  

    Riziko na cestách si uvedomujem a mám voči nemu rešpekt. Veľa sa na cestách spoliehame na intuíciu. Ak niekde zaparkujeme a nemáme z toho miesta dobrý pocit radšej sa ešte v noci presuniem ak je to len trocha možné. Tento príspevok bude o momentoch keď to možné nieje. V takých prípadoch používam pasívnu aj aktívnu ochranu nášho auta a samozrejme mojej rodiny.      

Pasívna ochrana znamená, že nás auto chráni samo. 

Alarm
   Mercedes má veľa vecí naozaj dobre vychytaných. Alarm v aute je možné rôzne nastaviť. Napr. ak auto prevážate na trajekte je užitočné vypnúť pohybové čidlo aby vám auto nehúkalo počas búrlivejšej plavby. Veľmi užitočná je aj funkcia vypnutia sledovania vnútorného priestoru. Keď spíme tak vždy zamykám auto kľúčom aby bol aktívny alarm. Ten by sa, ale spustil pri akomkoľvek pohybe v aute takže toto čidlo vypínam tlačítkom na strope. Poviete si maličkosť, ale užitočná. Už sa nám stalo, že nás v noci prebudil alarm a videl som ako niekto uteká od auta. Musel zrejme zatiahnuť za kľučku alebo skúšať niečo so zámkami. Každopádne vďaka za aktívny alarm počas spánku.


Gurtne
   V jednoduchosti je krása a preto sa mi páči riešenie ktoré zvnútra zaistí dvere pred otvorením. Stačí nato rýchloupínacia gurtna ktorú našpanujete medzi držiakmi dverí a plus ja tam pridávam ešte madlo otvárania posuvných dverí. Skúšal som to otvárať zvonku a fakt s tými dverami nepohnete. Museli by ste rozbiť okno ak by ste sa chceli dostať do auta. Predpoklad je ten, že v súčinnosti s alarmom každý pokus o vniknutie do auta skončí neúspechom a navyše nás alarm zobudí. Toto zabezpečenie niekedy používam aj keď stojím na mieste kde si niesom istý bezpečnosťou počas dňa. Samozrejme, že zasúvačky vtedy nezaisťujem ale na zasúvačkách rovnako ako na kufri nemám aktívne zámky dverí. Toto zabezpečenie navyše nezaberá žiadne miesto a gurtne využijete aj na uchytenie čohokoľvek na strechu a pod. Pootvorené okná

Počas státia, ale aj počas spánku v aute potrebujete zabezpečiť cirkuláciu vzduchu. Ja mám na predných oknách deflektor a zadné okná sú výklopné. Ani cez jednu špáru nedostanete ruku do auta tak aby ste ho dokázali otvoriť. Verím tomu, že šikovný zlodeji poznajú triky ako sa tam dostať ale riziko sa podľa mňa nikdy nedá úplne odstrániť. Treba ho len minimalizovať. Počas státia navyše používame ventilátory(čítaj tu) v bočnom okne ktoré sa nám na ochladzovanie veľmi osvedčili. Keď vložím tabuľu s nimi namiesto okna a zaistím ju kajlíkom proti posunu nahor nieje možné ju zvonku vybrať bez rozbitia. To už je asi jednoduchšie rozbiť predné okno, kedže tabla je z hliníkoplastu. Na zadných oknách máme tmavé fólie a navyše záclonky (kúp tu) a na predných oknách máme zvnútra termálne fólie (kúp tu) ktoré nám robili na mieru, takže dovnútra nieje vidieť a navyše nás chránia pred svetlom a teplom. Zatiaľ sa nám nestalo, že by sme našli poškodenie aj keď sme celý deň nechali auto bez dozoru a pritom sa celé vetralo. Tu rovnako platí používať zdravý rozum a neparkovať na miestach, kde to už na prvý pohľad nevyzerá bezpečne.   

Zamykacia priehradka
    Kedže pripúšťam riziko, že sa do auta môže niekto dostať tak cenné veci mám väčšinou pri sebe a ostatné veci dávam do prednej skrinky pred spolujazdcom ktorá sa dá zamknúť. Jasné že asi nebude veľký problém ju vylomiť, ale ako som povedal riziko sa snažím minimalizovať a nie úplne odstrániť. Dlhší čas sa už pohrávam s myšlienkou trezoru pod sedadlom vodiča, ale zatiaľ som to nezrealizoval. Právna a zdravotná ochrana

DAS (pozri tu)
   Trávim na cestách veľa času a je smutné, že si musím platiť právnikov ktorý ma chránia pred štátom. Polícia je štátom platená takže sú to defakto moji zamestnanci lebo žijú len vďaka mojím daniam. DAS je právna ochrana ktorá mi už viac krát pomohla pri riešení konfliktných vecí väčšinou s políciou (čítaj tu). Veľká výhoda je že má celoeurópske pôsobenie takže mi rieši situáciu aj počas ciest. Asi každý sa už stretol s tým, že nevie ako a čo platí v inom štáte a vtedy je dobré mať 24hod priateľa na telefóne, ktorý vám pomôže.   

Zdravotné poistenie


   
  Sme síce v EU a vrámci toho platí že môžete využivať európsku kartu poistenca, ale to platí len v štátnych nemocniciach. Nie všade ich nájdete a keď ich aj nájdete tak poväčšinou odtiaľ rýchlo odídete k súkromnému lekárovi. Prečítajte si ako sme pochodili v Grécku. (čítaj tu). U súkromných vám ale kartička poistenca neplatí a verte mi že zo svojho to nechcete platiť. Ja mám od zamestnávateľa platené celoročné zdravotné poistenie v zahraničí od Kooperatívy, kedže občas chodím služobne mimo Slovenska. Mám v ňom aj rizikové športy ako lyžovanie a potápanie takže o mne je postarané.
    O moju rodinku je postarané vďaka kreditnej karte (čítaj tu) ktorá mi za aktívne používanie zabezpečuje poistenie posádky a ďalších vecí ako napr. batožiny. S Veronikou niesme manželia takže poistenie posádky je pre nás ideálne. Kryje v podstate kohokoľvek kto je dokázateľne na ceste s nami. Použil som ju už viac krát kôli Leonardovi a vždy to bolo úplne bez problémov. Ani raz som nič na mieste neplatil. Poisťovňa si všetko doriešila sama. Jediné čo ich zaujíma po návrate späť je či ste neboli súvisle dlhšie ako 90dní mimo územia SK lebo toto vám poistka nekryje. Niekedy je komplikované dokázať, že dieťa bolo v istom čase na Slovensku. Dospelý chodí do práce, ale dieťa ak nechodí do škôlky a nieje často choré tak v podstate neexistuje záznam, že sa nachádza na území SK. A takéto potvrdenie od vás poisťovňa môže žiadať aj spätne po pol roku. Keďže sme v Šengene tak pri prekročení hranice pečiatku do pasu nedostanete. Prvú možno dostanete až na maďarsko nejakých hraniciach, ale tá nedokazuje, že ste boli predtým na území slovenska. Je to trochu na hlavu ako všetko čo má niečo spoločné s poistením, ale na to je už asi každý zvyknutý.

Poistenie auta
   Toto zatiaľ nemám veľmi doriešené. Havarijnú sa mi platiť nechce a v rámci asistenčných služieb mám síce nejaký odťah do 200eur a podobné maličkosti v poistke, ale nemyslím si že by mi to veľmi pomohlo v prípade veľkého problému s autom. Každopádne pred každou dlhšou cestou nechám auto skontrolovať môjmu známemu mechanikovi a zatiaľ sme sa vždy dokázali vrátiť. Na Mitsubishi z Rumunska s vyvesenou jednou brzdou, z Talianska s previnutým alternátorom a z Grécka bez serva, ale vždy sme domov došli... :-) Maco zatiaľ úplne bez problémov až na jeden defekt.


Aktívna ochrana je niečo k čomu dúfam nikdy nedôjde.

   V Mitsubishi som mal teleskopický obušok ktorý mi vo Švajčiarsku zhabali a navyše naparili 400eur pokutu za nepovolené držanie zbrane. (čítaj tu) Dodnes som im to nezaplatil a oni stíhanie po mojom odvolaní stiahli. Každopádne Švajčiarsku sa odvtedy radšej vyhýbam. Tento svet je pokrútený. Kladivo, sekera alebo mačeta nieje zbraň. Dá sa kúpiť v každom remeselníckom obchode, ale teleskop ktorý je vyslovene obranný nástroj je zbraň, ktorú nesmiete držať. Keď vás ale niekto prepadne tak sa môžete stažovať. Situácia v Europe nám ukazuje aký zmysel má takáto sťažnosť. 
Mačetu mám v aute odkedy jazdím a nikdy s ňou nebol problém. Dokonca ani keď skoro spadla na hlavu Chorvátskemu colníkovi pri otvorení zadných dverý. Mne by sa vtedy krvi nedorezal, ale keďže jeho kolegovia sa začali smiať tak nám to prešlo. Každopádne si neviem predstaviť, že by som s niekym bojoval s mačetou. Kým som bol sám nič podobné som neriešil, ale keď má človek rodinu tak ju treba chrániť.

Spray
   Mám po ruke v aute malý Kapsaicinový sprej ktorý má dosah 3m. (kúp tu) Navyše nestrieka paru, ale kvapôčky takže ani proti miernemu vetru by som nemal paralizovať seba. Beriem ho so sebou aj keď ideme na nejakú túru ako ochranu pred zvieratami. Neviem či by zastavil medveďa, ale aspoň mám pocit, že niesom úplne bezbranný. Sprey je malý, skryjete ho do dlane takže útočník ani nezbadá, že niečo máte. Navyše má led svetielko. Moment prekvapenia je na vašej strane. Navyše sa ľahšie v aute skrýva po skúsenosti zo Švajčiarska.  
Paralizér
    Pri kúpe fungovala rovnaká logika ako pri spreji. Musí byť nenápadný, takže je to baterka s paralizérom. (kúp tu) Prevážal som ju už aj vo veľkej batožine v lietadle do Maroka alebo do Brazilie a nikto sa nad ňou nepozastavil. Raz sme na jednej party dostali skvelý nápad vyskúšať ju, takže môžem povedať, že dlhšie ako dve sekundy ju na sebe neznesiem. Dáva riadne bomby a myslím si, že by svoju úlohu splnila. Rovnako je tu dôležitý moment prekvapenia. Nemusím ju v aute skrývať a asi málokoho napadne, že slúži na niečo iné ako na svietenie. Samozrejme, že aj výborne svieti.


Siréna
   Keď zlyhá všetko treba volať o pomoc a to pokiaľ možno čo najhlasnejšie. Nato nám slúži opäť multifunkčná baterka (kúp tu) ktorá okrem svetla v ruke poskytuje aj svetlo na stôl, keď chcete večer posedieť pri aute. Nabíjať sa dá zabudovaným solárom, ručným dynamom alebo cez USB. Má dokonca USB výstup takže vám dokáže nabiť mobil. Solár je na smartfony slabučký, ale dynamo to dokáže. Má aj zabudované rádio a véééélmi hlasnú sirénu ktorá by asi zobudila celé parkovisko. Neviem čo viac by sa ešte dalo do jednej veci vopchať, ale Číňania na niečo určite prídu. :-)
Toľko asi o našom zabezpečení na cestách.4 komentáre:

 1. To je jedine dobre, že máte také zabezpečenia. Obzvlášť, keď ide človek s autom na dovolenku, tak musí myslieť na všetko. My máme v aute alarm a ešte premýšľame, že si zaobstaráme GPS, aby sme presne vedeli, kde auto je. Auto zamykáme klasickým kľúčom , pretože bezkľúčový systém mi nepripadá bezpečný.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. My tam toho mame este trocha viac, ale nebudem o tom pisat verejne. Toto je podla mna zaklad. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ahoj, zaclony si prosim kde zohnal ? Dakujem za info

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, hore v texte je link na ebay kde som to kupoval, v zatvorke (kup tu). :-)
   https://www.ebay.com/usr/curtainbay?_trksid=p2047675.l2559

   Odstrániť