Vyhľadávať v tomto blogu

Cestujem po svete a rád spoznávam krajiny a ľudí čo tu žijú.

piatok 11. mája 2018

Ako skomplikovať krádež camperu.  Za mesiac sa chystáme do Albánska a rozhodol som sa trochu posilniť našu bezpečnosť. Ako som písal (čítaj tu) auto ma dobre vymyslené zabezpečenie, ale opatrnosti nie je nikdy dosť. Vylepšil som bezpečnosť v troch úrovniach.

Odstrašiť zlodeja, skomplikovať mu krádež a byť o všetkom upozornený ak nie som v aute.

Odstrašenie:
    Na tablu, kde mám nainštalované ventilátory chladenia (čítaj tu) som prirobil pohybove čidlo a 1000lumenovu ledku, ktorá sa rozsvieti presne vo výške očí v momente, keď sa niekto priblíži k zasúvacím dverám, alebo ku dverám spolujazdca. Vyskúšal som to potme a asi pol minúty som nič nevidel, ako mi zabilo to svetlo do očí. Navyše si myslím, že zlodej v noci nechce aby sa naňho svietilo, takže moja teória je, že radšej od auta utečie. Má to ešte jednu výhodu. Mám vonkajšie svetlo na posedenie pri aute. Montáž samotná nebola nič zložite a cele ma to stalo 5eur. Na existujúci 12V prívod som napojil ledku a plusom spínajúce pohybove cidlo ju zapína. Viem to aj manuálne rozpojiť pomocou konektoru v prípade, že nechcem, aby sa rozsvecovalo svetlo.
 - pohybove čidlo (kúp tu)
 - ledku (kúp tu)


Komplikácia:
   V mojom prípade znamená, že som gurtňu nahradil špirálovou zámkou na bike. Spojím predné dvere navzájom a navyše obtočím aj volant. Rozumiem, že ked už zlodej vlezie do auta a bude mať kliešte tak si s tým poradí, ale je to o komplikovaní. Neexistuje neukradnuteľné auto. Nové autá sa aj tak kradnú s počítačmi v ruke, ktorý pripoja cez OBD zásuvku. Za 15eur som kúpil OBD modul, ktorý komunikuje s aplikáciou v telefóne a mám tak prehľad o stave batérie, teplote motora (mercedes nemá budík, ktorý by vám teplotu motora ukazoval) spotrebe a ďalších útočných informáciách ku ktorým by som sa nedostal, kedže nemám palubný počítač. Má to zabudované aj GPS a odposluch diania v aute ak je vložená sim karta. Rovnako to má pohybové čidlo, ktoré dokáže na základe pohybu auta (ak sa ho niekto pokúsi odťiahnuť) vyslať varovný signál na prednastavený mobil. Modul cez aplikáciu dokáže čítať veľa veci a napr. aj mazať chybové kódy. Budem sa tomu venovať bližšie v dalšom príspevku o aplikáciach. Toto zariadenie som v zásuvke obvinul kovovou sťahovacou páskou a ducktapom a dať ju dole potrvá nejaký čas, takže účinná a lacná komplikácia. Ak sa zlodej nepokúsi odstrániť modul tak mám aktívne sledovanie činnosti v aute a lokalizáciu jeho polohy.
 - OBD modul (kúp tu)
 - zamku na bike kdekoľvek :-) 
 - aplikacia pre Android (stiahni tu)
Sledovanie:
    Hľadal som medzi aplikáciami na telefón niečo, čo by vedelo strážiť priestor a našiel som apku Salient eye. V aute mam jeden starší telefón len ako navigáciu, záznam trasy a bezpečnostnú kameru. Doňho som túto aplikáciu nainštaloval a telefón ostáva stále v aute. Na predné a bočné okná dávam počas státia termofolie takže do auta nieje vidieť. Po aktivácii vami nastavená kamera sleduje pohyb a keď sa pred ňou niečo deje, zdokumentuje to sekvenčnými fotkami, ktoré odošle na prednastavený email alebo mms a spustí sa alarm. Telefon je v tom momente zablokovaný a nieje možné s ním nič robiť bez zadania kódu. Cela apka je ovladateľná aj na diaľku cez spárovaný telefon. Chce to len data v prípade odosielania na email. Toto v Európe nieje problém, kedže zanikol roaming v ramci únie. K aplikaciam na cesty sa ešte vratim v ďaľšom prispevku. Ako prevenciu na termofolie okien nalepím nálepky aby bolo jasné, že auto je sledované cez GPS a SMS. Čo predpokladám tiež niektorých odradí.
 - aplikácia pre Android (stiahni tu
Zhrnutie:
    Moja úvaha je nasledovná. Cez predné dvere sa bez rozbitia okna a klieští do auta nikto nedostane vďaka zámku bikov. Ak sa niekto pokusi otvoriť dvere v noci, zobudi ma alarm auta, ktorý je aktívny aj keď spíme v aute nakoľko sa dá vypnúť sledovanie vnútorného priestoru. (čítaj tu) Bočné dvere hlavne v noci vystrašia svetlom a dosť pravdepodobne sa na to zobudim aj ja, kedže spím ako pes. Ak sa zlodej dostane do auta, keď v ňom nie sme, tak jedine bočnými dverami aj to neviem ako kedže zámku dverý mám zalepenú. Predné dvere sú stiahnuté zámkou z biku. Po vniknutí do auta ho to odfotí a fotku mi pošle na email. Vďaka tomu budem okamžite vedieť, že sa niečo deje v aute nech som akokoľvek ďaleko. Salient eye navyše začne veľmi silno pišťať a nedá sa to vypnut bez zadania kódu. Jasné, môže tel vyhodit von a rozbiť, ale rámus a moje varovanie už je na svete. Zlodej si následne musí poradiť so zámkou z biku lebo nebude moct točiť volantom, zástrčka OBD ho tiež zdrží ak chce pripojit notebook. Ak nie tak budem poznať presnú polohu auta ak s ním odíde. Počas celého času budú auto a mobil robiť poriadny hluk a ja budem o tom vedieť a budem na ceste k autu. Myslim si, že nie zlé... :-)

1 komentár:

  1. Opatrnosti nie je nikdy dosť, to je svätá pravda. My máme preto v aute alarm a GPS. To je podľa mňa v dnešnej dobe základ do každého auta. K odomykanie auta používame vystreľovací kľúč . Žiadne bezkľúčové otváranie by som nikdy nechcela.

    OdpovedaťOdstrániť