Vyhľadávať v tomto blogu

Cestujem po svete a rád spoznávam krajiny a ľudí čo tu žijú.

sobota 23. marca 2019

Detská posteľ v campervane.


detska postel v aute
     Naša rodinka sa za posledný rok rozrástla o jednu malú princeznú, ktorá zatiaľ spí v kočíku alebo medzi nami. Leonard má už päť rokov a potrebuje svoje vlastné spanie. V minulosti som spravil spanie v zadnej časti auta na mieste kde býva plato kufru ktoré sa dalo presunúť cez predné sedačky. Podmienkou, ale bolo, že je tam umiestnená samorozkladacia postieľka. Inak by odtiaľ spadol. (pozri tu)
detska postielka v aute

detska postielka v aute
Leonard sa tam už nezmestí, takže sme začali rozmýšlať čo s tým.
 
Možnosti sú nasledovné:

- zdvýhacia strecha, ktorá by riešila spanie pre dve osoby a možnosť postaviť sa v aute, čo teraz nieje možné, ale nieje to pre nás ani nutné. Bohužial takáto sranda výjde na minimálne 5.000eur a to je najnižšia ponuka akú som zohnal v Poľsku. (pozri tu) Niečo v hodnote polovice ceny auta mi príde ako veeeeľmi drahá záležitosť, aj keď to má nesporné výhody.
- strešný stan, na výstave For caravan v Prahe sme si ho vyskúšali a skonštatovali, že to vôbec nieje zlé riešenie aj keď Veronika o tom najskôr nechcela ani počuť. Stan má výhodu v tom, že ho dáš na auto len keď potrebuješ, vieš ho prehodiť aj na druhé auto a je v ňom úložný priestor. V prípade autostanov James Baroun (pozri tu) sú dokonca stany vybavené solárnou ventiláciou. Má však aj nevýhody. Nieste spolu v jednom priestore, je to veľká vec na streche ktorá môže skomplikovať vjazd na parkoviská kde sú rampy a navyše za jazdy zvyšuje spotrebu. Mám na streche solárny panel (pozri tu) a strešný stan by mi ho čiastočne zatienil. U nás je tam ešte jedna nevýhoda. Deti s maminou chodia spať okolo 21:00hod a ja až okolo polnoci. Neviem si dosť dobre predstaviť ako by som tam liezol so spiacim Leonardom na rukách. Rovnako si zatiaľ, neviem predstaviť, že by tam Leonard zaspal sám a ja by som potom za ním prišiel. Cenovo sa hýbeme pri značkových na úrovni cca.3.000eur, ale je možné zohnať aj lacnejši stan z Číny za cca.1.500eur čo z neho robí vec na zamyslenie. (pozri tu)
- posteľ cez predné sedačky, na internete nájdete napr. posteľ od Reimo, ktorá je v podstate skladací madrac (pozri tu) ale dať zato 349eur mi príde neadekvátne veľa.
 Iné riešenie je napr. rozkladacia posteľ (pozri tu), ktorá je položená na ráme pri oknách. Cena 289eur mi príde rovnako neadekvátna a navyše sa mi nepáči komplikované skladanie postele.
 Daľším zaujímavým riešením je poschodová posteľ cez predné otočené sedačky (pozri tu)  u mňa ovšem nepoužiteľné nakoľko otočnú mám kôli kuchynke len sedačku spolujazdca.
Napadlo ma skombinovať dve riešenia a trocha ich vylepšiť a výsledok sa mi celkom pozdáva, nehovoriac o tom, že ma to celé vyšlo do 30eur.

Čo som to vlastne vymyslel? Z Ali expresu (kúp tu) som objednal niečo, čo má chrániť sedačky od chlpov pri prevoze psa. Je to z pevnej látky, ma to uchytenie na opierky hlavy, je to nepremokavé a zo spodku je to ošetrené protišmykovou vrstvou. V mojom prípade to má ešte aj sieťku, ktorá je medzi sedačkami a sú tam dve kapsi. Prvá úvaha bola, že vyrobím podobnú konštrukciu ako je pri vyššie spomenutej postieľke, ale nakoniec som od toho ustúpil. Veľa šitia a komplikované skladanie. Aby som dosiahol rovinu cez predné sedačky použil som hliníkoplastovu dosku, ktorú som si odrezal na presný rozmer. Nalepil som na ňu dve vrstvy karimatky aby to bolo pohodlnejšie a odrezal ich nožom presne podľa rozmeru dosky čiže 130x50cm a hrany oblepil mojím oblúbeným Ducktapom. Celá platna mi presne pasuje na plato v kufry takže mi nebude nikde zaberať miesto.
   Tá látková podložka v zloženom stave tiež nezaberá veľa miesta a rozloženie celej postieľky mi trvá päť minút. Remence ktoré sú tam prišité sú opatrené spojkami takže sa pohodlne zapnú. Dve okolo opierok hlavy, dve o tienidla predného okna a dve o držiaky nad dverami. Jediná slabá časť sú asi tie tienidlá, ale Leonard sa v noci veľmi nekrúti takže by to malo byť ok. Na nečisto posteľ už aj otestoval a je s ňou spokojný, takže aj ja.

child bed in car


Naše spanie sme tiež trocha upgradovali. Mali sme tam skladací madrac, ktorý bol síce veľmi pohodlný, ale zaberal veľa miesta v kufry. Prešli sme teda na samonafukovací madrac, ktorý ale nieje taký pohodlný a vačsinou do rána sfúkne. Navyše sme naň stále museli dávať poťah čo ma pri skladaní a rozkladaní postele rozčulovalo. Prišiel som teda s nápadom použiť doplnkový madrac. (pozri tu)  Má rozmer presne ako potrebujeme do auta čiže 140x200. Je zo stredne tvrdej peny so siedmymi zónami. Spanie sme zatiaľ neotestovali ale ležanie na ňom je celkom pohodlné. Navyše ma odzipsovateľný poťah, ktorý sa dá prať na 60stupňov, takže nemusíme používať žiadne dalšie poťahy. Zložiť sa dá na tri časti bez problémov, pripadne ho zrolovať do rolky.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára